Lokalno.pl wiadomości i aktualności z Twojej okolicy

Zmarli dwaj wybitni wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

W krótkim odstępie czasu zmarli dwaj cenieni profesorowie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: prof. Paweł Liberski i prof. Maciej Chałubiński, których śmierć wywołała żałobę w środowisku akademickim.

Zmarli dwaj wybitni wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Śmierć prof. Pawła Liberskiego

19 sierpnia zmarł nagle prof. dr hab. n. med. Paweł Liberski, neurolog i neuropatolog, kierownik Zakładu Patologii Molekularnej i Neuropatologii oraz były prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Był uznanym na świecie ekspertem w dziedzinie chorób prionowych, autorem ponad 670 publikacji naukowych i promotorem wielu prac doktorskich oraz habilitacyjnych.

Na profilu uczelni czytamy, że jego dorobek naukowy oraz wkład w rozwój medycyny pozostaną trwałym śladem w historii polskiej nauki. Prof. Liberski współpracował także ze Światową Organizacją Zdrowia i licznymi krajowymi oraz międzynarodowymi towarzystwami naukowymi.

Odejście prof. Macieja Chałubińskiego

Trzy dni później, 22 sierpnia, Uniwersytet Medyczny poinformował o śmierci prof. Macieja Chałubińskiego, specjalisty alergologii, chorób wewnętrznych i immunologii klinicznej. Miał 48 lat i kierował Kliniką Immunologii i Alergii uczelni.

Prof. Chałubiński był autorem wielu publikacji o zasięgu międzynarodowym, realizował liczne projekty badawcze dotyczące mechanizmów nadwrażliwości oraz nowoczesnych metod leczenia chorób alergicznych. Współpracował m.in. ze Szwajcarskim Instytutem Alergii i Astmy (SIAF) przy Uniwersytecie w Zurychu.

"Był kimś więcej niż wykładowcą - był mentorem i przyjacielem. Zawsze znajdował czas, aby wysłuchać, doradzić i dodać otuchy, pomagając młodym naukowcom rozwijać skrzydła i ciesząc się z ich sukcesów." — Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Żałoba w środowisku akademickim

Śmierć obu profesorów to poważna strata dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz szeroko pojętej polskiej medycyny. Uczelnia oddaje hołd ich dorobkowi naukowemu, działalności dydaktycznej oraz mentoringowi młodych lekarzy i naukowców.