Wyrównanie dochodów samorządów za lata 2024 i 2025
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2026 r. samorządy otrzymają 1,4 mld zł w ramach wyrównania dochodów z podatku CIT za dwa poprzednie lata – 2024 i 2025. Przyczyną tego jest aktualizacja danych podatkowych CIT za lata 2021 i 2022, która doprowadziła do konieczności ponownego przeliczenia wpływów dla jednostek samorządu terytorialnego (JST).
Przyczyny przeliczenia danych
Ministerstwo wyjaśniło, że podatnicy składali wielokrotne deklaracje za te same lata, m.in. używając formularzy CIT-ST, które przestały obowiązywać w 2022 r., co wprowadziło nieścisłości. Ponadto pojawiały się błędy dotyczące nazwy i typu gminy, jak również brak uwzględnienia zmian administracyjnych, takich jak zmiana granic i nazw gmin. Z kolei wyniki kontroli podatkowych powodowały anulowanie lub korektę deklaracji, co zdezaktualizowało pierwotne dane wykorzystane do wyliczeń dochodów samorządów.
Zasady przyznawania środków
Wyrównania otrzymają te samorządy, których dochody zaktualizowane o nowe dane za 2024 i 2025 rok będą wyższe od dotychczas otrzymanych kwot. Przeliczeniu podlegają wszystkie JST oraz dochody nie tylko z udziału w CIT, ale także z innych źródeł, w zgodzie z zasadami obowiązującymi w tych latach.
Co dalej w 2026 roku?
Dochody samorządów z tytułu PIT i CIT na 2026 r. będą wyliczane na podstawie dochodów podatników z roku 2024, zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uchwaloną w 2024 r. Również potrzeby finansowe JST na 2026 r. będą ustalane przede wszystkim według danych z 2024 roku.
„Przeliczenie dochodów obejmie wszystkie JST. Zostaną przeliczone dochody za 2024 i 2025, według zasad obowiązujących w tych latach, a nie tylko z tytułu udziału w CIT.” — Ministerstwo Finansów
Źródło: Bankier.pl