Polacy aktywnie gromadzą oszczędności
Z badania IBRiS wynika, że około 75 proc. Polaków posiada oszczędności. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 82 proc. respondentów odkładało pieniądze, z czego 43 proc. robiło to co miesiąc, a 39 proc. kilka razy w roku. Jednocześnie 15,9 proc. badanych ma już zgromadzone pewne oszczędności sprzed ostatniego roku.
Najczęstszy cel oszczędzania: czarna godzina
Najpopularniejszym powodem oszczędzania jest zabezpieczenie finansowe na sytuacje awaryjne – taką odpowiedź wskazało 53,7 proc. uczestników badania. Na dalszych miejscach znalazły się wydatki rekreacyjne, takie jak wakacje (23,3 proc.) oraz oszczędzanie na potrzeby zdrowotne (17,6 proc.).
Długoterminowe i konkretne cele oszczędnościowe
Inne cele to:
- wsparcie dzieci i wnuków – 16,6 proc.,
- emerytura – 14,9 proc.,
- remont domu lub mieszkania – 14,6 proc.,
- edukacja własna – 10,9 proc.,
- zakup sprzętu elektronicznego – 8,4 proc.,
- zakup nieruchomości lub działki – 7,4 proc.
Zabezpieczenie finansowe na przyszłość
Co czwarty Polak (24,8 proc.) deklaruje, że ma oszczędności wystarczające na ponad 12 miesięcy spokojnego życia. Ponadto:
- 17,7 proc. ma środki na 6-12 miesięcy,
- 16,4 proc. na 3-6 miesięcy,
- 14,6 proc. na 2 miesiące,
- 7,8 proc. na 3 miesiące,
- 2,2 proc. na miesiąc,
- 0,2 proc. mniej niż na miesiąc.
Jednak aż 16,3 proc. respondentów nie potrafiło określić, na jak długo wystarczą ich oszczędności.
Luka bezpieczeństwa finansowego
Badanie wskazuje na istotny podział społeczeństwa pod względem zabezpieczenia finansowego. Jak podkreślił Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji IBRiS:
„Wyniki wyraźnie pokazują, że pomimo częstych zawirowań gospodarczych, Polacy pozostają rozważni, co potwierdza wysoki odsetek posiadających oszczędności i aktywnie oszczędzających. Jednakże, główny cel oszczędzania, czyli zabezpieczenie się na tzw. czarną godzinę sugeruje, że motywacją jest bardziej obawa przed niestabilnością niż ambitne plany długoterminowe. Co więcej, choć co czwarty Polak jest zabezpieczony na ponad rok, to identyczny odsetek ma środki na maksymalnie trzy miesiące. To wskazuje na głęboką lukę bezpieczeństwa i podział społeczeństwa na tych, którzy mogą planować przyszłość, i tych, którzy oszczędzają z myślą o przetrwaniu najbliższego kryzysu.”
Badanie przeprowadzono metodą CATI w dniach 26–27 września 2025 roku na próbie 1073 dorosłych Polaków.
Źródło: Forsal.pl